W roku 2021 Akademia Architektury zrealizowała cykl 27 krótko-

metrażowych filmów edukacyjnych o nazwie "Kształty Tarnowa". Każdy   z   nich   ma   za   zadanie   przybliżyć   widzom  wybraną z przestrzeni Tarnowa interesującą formę architektoniczną lub urbanistyczną. To swoisty szkicownik z podróży po jego ulicach. Zbiór notatek ludzi, dla których prozaiczna architektura na wizerunkowych tyłach może pobudzać do refleksji nie mniej niż turystyczne ikony. "Kształty Tarnowa" to rysunkowy spacer okraszony nie tylko odrobiną wiedzy formalnej, ale i szeregiem historycznych   impresji   i  luźnych  skojarzeń  z  zakresu  wiedzy o kulturze. Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego przyznawanego przez Gminę Miasta Tarnowa.

Jeśli chcesz dojść do morza idź w dół rzeki, mówi stare powiedzenie. Wiadomo, że podążając tym szlakiem spotka się nie tylko ludzi, ale też niezbędną do życia architekturę. Czy zatem rozmowa o najróżniejszych fenomenach architektury, toczona nieśpiesznie akurat nad potokiem nie brzmi jak dobry pomysł? To właśnie dlatego Bartek i Sonia Pochopień postanowili usiąść nad brzegiem strumienia i spoglądać tam gdzie za horyzontem znika jego wartki nurt, a pojawia się niechybnie architektura - wiejska, małomiasteczkowa, modernistyczna, renesansowa, mieszkaniowa, handlowa, opisywana w leksykonach czy przez wielkich poetów albo taka zupełnie niepozorna i pozostająca na uboczu.

Jedyny w swoim rodzaju projekt - sto odcinków, sto szkiców i cały potok opowieści.


Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Akademii Architektury.

Filmy edukacyjne